Antavla Lars-Erik Artur Guldström

1939-

Generation 3 - 7


Gen 3  Gen 4  Gen 5  Gen 6 
Föregående generation Johanna Sofia Andersdotter Tjäder.
Född 1837-10-14 i Långvadsliden u. Stora Kissleberg, Herrestad (O).
Död 1871-12-12 i Kasen u.Nedre Bången, Herrestad (O).
Hemmadotter.
 
F Anders Olofsson Tjäder.
Född 1812-11-05 i Svinebacka, Foss (O).
Död 1894-04-08 i Kvarndal, Foss (O).
Båtsman nr 257.
Ff Olof Andersson.
Född 1778-01-14 i Gånehed, Tanum (O).
Död 1845-06-01 i Ålslån, Herrestad (O).
Fff Anders Gunnarsson.
Född 1739-08-11 i Backa, Lur (O).
Död 1809-01-09 i Gånehed, Tanum (O).
Bonde.
Nästa generation
Ffm Laurina Jonsdotter.
Född 1748-..-.. i Gånehed, Tanum (O).
Död 1830-07-24 i Gånehed, Tanum (O).
Piga.
Nästa generation
Fm Johanna Maria Olofsdotter.
Född 1788-04-09 i Kasen under Sögård, Lur (O).
Död 1865-08-18 i Muberg, Valbo-Ryr (O P).
Fmf Olof Olsson Bister.
Född 1744-11-16 i Tanum (O) .
Död 1827-02-08 i Såtorp, Tanum (O).
Soldat.
Nästa generation
Fmm Karin Olsdotter.
Född 1750-06-27 i Kjäreliden under Nor Kärra, Tanum (O).
Död 1818-02-03 i Svinedalen, Torp (P).
Nästa generation
M Catharina Olsdotter.
Född 1814-03-15 i Torsberg, Herrestad (O).
Död 1899-07-08 i Önnebacka, Foss (O).
Mf Oluf Andersson.
Född 1772-02-22 i Kolleholmen, Forshälla (O).
Död 1839-02-15 i Utby, Tofta, Herrestad (O).
Mff Anders Olufsson.
Född omkring 1732.
Död 1772-03-10 i Kolleholmen, Forshälla (O).
Bonde.
Nästa generation
Mfm Anna Andersdotter.
Född 1729-10-02 i Lerbo, Forshälla (O).
Död 1773-05-20 i Kolleholmen, Forshälla (O).
Nästa generation
Mm Johanna Johansdotter Grund.
Född 1774-12-10 i Grunnebo, Naglum (P).
Död 1841-01-17 i Utby, Tofta, Herrestad (O).
Piga.
Mmf Johannes Grund.
Född omkring 1748.
Död 1822-01-17 i Vänersborg (P).
Soldat, korpral, rustmästare.
Mmm Karin Nilsdotter.
Född omkring 1743 i Lilla Almås, Naglum (P).
Död 1788-02-12 i Grunnebo stom, Naglum (P).
Nästa generation

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Framställd 2019-01-13 av Lars Guldström med hjälp av Disgen version 8.2a.
Startsida.